| Type | Description |
| Part Status | Obsolete |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Type | CCFL Controller |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Package / Case | 24-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Voltage - Supply | 4.75V ~ 5.25V |
| Supplier Device Package | 24-TSSOP |
| Frequency | 40kHz ~ 100kHz |
| Current - Supply | 12 mA |
| Dimming | Yes |
| Current - Output Source/Sink | - |









| Qty. | Unit Price | Ext.Price |