| Type | Description |
| Part Status | Active |
| Grade | - |
| Qualification | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Package / Case | 8-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Supplier Device Package | 8-TSSOP |
| Output Type | Single-Ended |
| Number of Circuits | 1 |
| Current - Supply | 2.9mA |
| Amplifier Type | Current Sense |
| Slew Rate | 11.5V/µs |
| Gain Bandwidth Product | 1 MHz |
| Current - Input Bias | 1 µA |
| Voltage - Input Offset | 20 µV |
| Voltage - Supply Span (Min) | 3 V |
| Voltage - Supply Span (Max) | 5.5 V |









| Qty. | Unit Price | Ext.Price |
| 3000 | $1 | $3000 |
| 6000 | $0.98 | $5880 |
| 9000 | $0.97 | $8730 |