| Type | Description |
| Part Status | Active |
| Grade | - |
| Qualification | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Operating Temperature | -25°C ~ 70°C (TA) |
| Package / Case | Die |
| Supplier Device Package | Chip |
| Core Processor | S1C17 |
| Core Size | 16-Bit |
| Speed | 8.2MHz |
| Connectivity | I2C, IrDA, SPI, UART/USART |
| Peripherals | LCD, PWM, WDT |
| Number of I/O | 35 |
| Program Memory Size | 512KB (512K x 8) |
| Program Memory Type | FLASH |
| EEPROM Size | - |
| RAM Size | 12K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.8V ~ 3.6V |
| Data Converters | A/D 8x10b SAR |
| Oscillator Type | Internal |









| Qty. | Unit Price | Ext.Price |