| Type | Description |
| Part Status | Obsolete |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Package / Case | 64-VFQFN Exposed Pad |
| Supplier Device Package | 64-QFN (9x9) |
| Core Processor | 8051 |
| Core Size | 8-Bit |
| Speed | 25MHz |
| Connectivity | EBI/EMI, Ethernet, UART/USART |
| Peripherals | WDT |
| Number of I/O | 32 |
| Program Memory Size | 64KB (64K x 8) |
| Program Memory Type | FLASH |
| EEPROM Size | 256 x 8 |
| RAM Size | 64K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 3V ~ 3.6V |
| Data Converters | - |
| Oscillator Type | External |









| Qty. | Unit Price | Ext.Price |