| Type | Description |
| Part Status | Obsolete |
| Mounting Type | Through Hole |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Package / Case | 40-DIP (0.600", 15.24mm) |
| Supplier Device Package | 40-PDIP |
| Core Processor | MC6809 |
| Speed | 8MHz |
| USB | - |
| Number of Cores/Bus Width | 1 Core, 8-Bit |
| Co-Processors/DSP | - |
| RAM Controllers | - |
| Graphics Acceleration | No |
| Display & Interface Controllers | - |
| Ethernet | - |
| SATA | - |
| Voltage - I/O | 5V |
| Security Features | - |
| Additional Interfaces | DMA |









| Qty. | Unit Price | Ext.Price |
| 3 | $126.79 | $380.37 |