| Type | Description |
| Part Status | Active |
| Features | Strain Relief |
| Ingress Protection | - |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 75°C |
| Connector Type | Plug |
| Fastening Type | Latch Lock |
| Housing Material | Polybutylene Terephthalate (PBT) |
| Housing Color | Blue |
| Connector Style | SC |
| Body Material | - |
| Mating Cycles | - |
| Cable Diameter | 3.0mm |
| Simplex/Duplex | Simplex |
| Mode | Singlemode |
| Ferrule Material | Zirconia, Ceramic |
| Fiber Core Diameter | - |
| Fiber Cladding Diameter | - |
| Boot Color | - |
| Attenuation - Typ | -0.5dB |
| Reflection | -55dB |









| Qty. | Unit Price | Ext.Price |
| 1 | $32.06 | $32.06 |
| 10 | $27.25 | $272.5 |
| 25 | $25.54 | $638.5 |
| 50 | $24.32 | $1216 |
| 100 | $23.16 | $2316 |
| 300 | $21.44 | $6432 |