| Type | Description |
| Part Status | Active |
| Mounting Type | Through Hole |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Package / Case | 16-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Voltage - Supply | 3V ~ 18V |
| Supplier Device Package | 16-PDIP |
| Output Type | Differential |
| Current - Output High, Low | 6.8mA |
| Logic Type | D-Type Transparent Latch |
| Independent Circuits | 1 |
| Delay Time - Propagation | 40ns |









| Qty. | Unit Price | Ext.Price |