| Type | Description |
| Part Status | Active |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Type | Decoder/Demultiplexer |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Package / Case | 16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Voltage - Supply | 2V ~ 6V |
| Supplier Device Package | 16-TSSOP |
| Circuit | 1 x 3:8 |
| Current - Output High, Low | 24mA, 24mA |
| Voltage Supply Source | Single Supply |
| Independent Circuits | 1 |









| Qty. | Unit Price | Ext.Price |
| 1366 | $0.22 | $300.52 |