| Type | Description |
| Part Status | Obsolete |
| Mounting Type | Through Hole |
| Operating Temperature | -40°C ~ 110°C |
| Package / Case | TO-46-2 Lens Top Metal Can |
| Response Time | - |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 40 V |
| Wavelength | 920nm |
| Diode Type | Planar Diffusion |
| Color - Enhanced | - |
| Spectral Range | 320nm ~ 1100nm |
| Responsivity @ nm | 0.19 A/W @ 365nm |
| Current - Dark (Typ) | 100pA (Max) |
| Active Area | 1.6mm² |









| Qty. | Unit Price | Ext.Price |
| 1 | $8.09 | $8.09 |
| 10 | $6.15 | $61.5 |
| 100 | $5.02 | $502 |