| Type | Description |
| Part Status | Obsolete |
| Mounting Type | Through Hole |
| Operating Temperature | -40°C ~ 110°C |
| Package / Case | TO-233AA, TO-8-3 Lens Top Metal Can |
| Viewing Angle | 110° |
| Response Time | - |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 40 V |
| Wavelength | 920nm |
| Diode Type | Planar Diffusion |
| Color - Enhanced | Blue |
| Spectral Range | 200nm ~ 1100nm |
| Responsivity @ nm | 0.1 A/W @ 365nm |
| Current - Dark (Typ) | 2nA |
| Active Area | 37.7mm² |









| Qty. | Unit Price | Ext.Price |