| Type | Description |
| Part Status | Active |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Termination Style | Wire Leads |
| Operating Temperature | -40°C ~ 140°C |
| Package / Case | Box with Wire Leads |
| Actuator Type | External Magnet, Included |
| Voltage - Supply | 5V |
| Supplier Device Package | - |
| Output | Analog Voltage, PWM |
| Resistance Tolerance | - |
| Technology | Hall Effect |
| Programmable | - |
| For Measuring | Linear Position |
| Linearity | ±1% |
| Output Signal | - |
| Rotation Angle - Electrical, Mechanical | - |
| Linear Range | 0 ~ 45.00mm (0 ~ 1.77") |









| Qty. | Unit Price | Ext.Price |
| 1 | $43.7 | $43.7 |
| 5 | $40.23 | $201.15 |
| 10 | $38.94 | $389.4 |
| 25 | $37.4 | $935 |
| 50 | $36.34 | $1817 |
| 100 | $35.37 | $3537 |