| Type | Description |
| Part Status | Active |
| Features | Latched Fault, Thermal Limit |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Applications | General Purpose |
| Type | Hot Swap Controller |
| Current - Output (Max) | 12A |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Package / Case | 36-VFQFN Exposed Pad |
| Voltage - Supply | 2.5V ~ 18V |
| Supplier Device Package | 36-VQFN (7x3.5) |
| Number of Channels | 1 |
| Current - Supply | 1 mA |
| Internal Switch(s) | Yes |
| Programmable Features | Circuit Breaker, Current Limit, Fault Timeout, OVP, Slew Rate, UVLO |









| Qty. | Unit Price | Ext.Price |
| 1 | $4.71 | $4.71 |
| 10 | $3.58 | $35.8 |
| 25 | $3.3 | $82.5 |
| 100 | $2.99 | $299 |