| Type | Description |
| Part Status | Obsolete |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Type | Laser Diode Driver (Fiber Optic) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Package / Case | 24-VFQFN Exposed Pad, 24-MLF® |
| Voltage - Supply | 3V ~ 3.6V |
| Supplier Device Package | 24-MLF® (4x4) |
| Number of Channels | 1 |
| Current - Supply | 55 mA |
| Data Rate | 2.5Gbps |
| Current - Modulation | 85mA |
| Current - Bias | 70 mA |









| Qty. | Unit Price | Ext.Price |