| Type | Description |
| Part Status | Active |
| Grade | - |
| Qualification | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Applications | General Purpose |
| Type | Linear |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Package / Case | 60-WFQFN Exposed Pad |
| Topology | Shift Register |
| Number of Outputs | 48 |
| Supplier Device Package | 60-QFN (7x7) |
| Frequency | 1MHz, 12MHz |
| Voltage - Output | - |
| Current - Output / Channel | 60mA |
| Internal Switch(s) | No |
| Voltage - Supply (Min) | 2.7V |
| Voltage - Supply (Max) | 5.5V |
| Dimming | I2C, PWM, SPI |









| Qty. | Unit Price | Ext.Price |
| 1 | $2.84 | $2.84 |
| 10 | $2.12 | $21.2 |
| 25 | $1.94 | $48.5 |
| 100 | $1.75 | $175 |
| 250 | $1.65 | $412.5 |
| 500 | $1.59 | $795 |
| 1000 | $1.55 | $1550 |