| Type | Description |
| Part Status | Active |
| Grade | Automotive |
| Qualification | AEC-Q100 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Applications | - |
| Type | DC DC Regulator |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| Package / Case | 48-LQFP Exposed Pad |
| Topology | Step-Down (Buck), Step-Up (Boost) |
| Number of Outputs | 16 |
| Supplier Device Package | 48-eLQFP (7x7) |
| Frequency | 2MHz, 30.72MHz |
| Voltage - Output | - |
| Current - Output / Channel | 1.5A |
| Internal Switch(s) | Yes |
| Voltage - Supply (Min) | 4.5V |
| Voltage - Supply (Max) | 55V |
| Dimming | I2C, PWM |









| Qty. | Unit Price | Ext.Price |
| 2500 | $3.31 | $8275 |