| Type | Description |
| Part Status | Obsolete |
| Mounting Type | Through Hole |
| Type | PFC/Ballast Controller |
| Operating Temperature | -25°C ~ 125°C |
| Package / Case | 16-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Voltage - Supply | 10V ~ 17V |
| Supplier Device Package | 16-DIP |
| Frequency | 39kHz ~ 50kHz |
| Current - Supply | 10 mA |
| Dimming | No |
| Current - Output Source/Sink | - |









| Qty. | Unit Price | Ext.Price |