| Type | Description |
| Part Status | Active |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Type | CCFL Controller |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C (TA) |
| Package / Case | 16-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Voltage - Supply | 4.75V ~ 26V |
| Supplier Device Package | 16-SOIC |
| Frequency | 145kHz ~ 290kHz |
| Current - Supply | 1.5 mA |
| Dimming | No |
| Current - Output Source/Sink | - |









| Qty. | Unit Price | Ext.Price |
| 62 | $4.85 | $300.7 |