| Type | Description |
| Part Status | Active |
| Grade | - |
| Qualification | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Applications | General Purpose |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C (TA) |
| Package / Case | 16-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Voltage - Supply | 4.5V ~ 36V |
| Supplier Device Package | 16-DIP |
| Function | Driver - Fully Integrated, Control and Power Stage |
| Technology | Bipolar |
| Output Configuration | Half Bridge (4) |
| Current - Output | 1.2A |
| Interface | Parallel |
| Voltage - Load | 4.5V ~ 36V |
| Motor Type - Stepper | Bipolar |
| Motor Type - AC, DC | Brushed DC |
| Step Resolution | - |









| Qty. | Unit Price | Ext.Price |
| 100 | $1.73 | $173 |