| Type | Description |
| Part Status | Active |
| Features | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Current - Output (Max) | 2.8A |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C (TA) |
| Package / Case | 20-CFlatPack |
| Number of Outputs | 8 |
| Supplier Device Package | 20-CSOIC, Flat Leads |
| Output Type | P-Channel |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | - |
| Ratio - Input:Output | 1:1 |
| Input Type | Non-Inverting |
| Output Configuration | High Side |
| Interface | Parallel |
| Voltage - Load | 10V ~ 50V |
| Switch Type | General Purpose |
| Rds On (Typ) | - |









| Qty. | Unit Price | Ext.Price |