| Type | Description |
| Part Status | Obsolete |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Package / Case | 24-SOIC (0.295", 7.50mm Width) |
| Topology | ADC, Fan Speed Counter, Register Bank |
| Voltage - Supply | 4.5V ~ 5.5V |
| Supplier Device Package | 24-SOP |
| Output Type | I2C |
| Accuracy | ±3°C(Max) |
| Function | Hardware Monitor |
| Sensor Type | External |
| Sensing Temperature | External Sensor |
| Output Alarm | No |
| Output Fan | Yes |









| Qty. | Unit Price | Ext.Price |