| Type | Description |
| Part Status | Active |
| Features | Temperature Compensated |
| Mounting Type | Through Hole |
| Applications | Board Mount |
| Termination Style | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Package / Case | 4-SIP Module |
| Voltage - Supply | 16V |
| Supplier Device Package | - |
| Pressure Type | Vented Gauge |
| Operating Pressure | 15PSI (103.42kPa) |
| Output Type | Wheatstone Bridge |
| Output | 0 mV ~ 40 mV |
| Accuracy | ±0.5% |
| Port Size | Male - 0.19" (4.8mm) Tube |
| Port Style | Barbless |
| Maximum Pressure | 60PSI (413.69kPa) |









| Qty. | Unit Price | Ext.Price |
| 30 | $850.68 | $25520.4 |