| Type | Description |
| Part Status | Active |
| Features | Temperature Compensated |
| Mounting Type | Through Hole |
| Applications | Board Mount |
| Termination Style | PC Pin |
| Operating Temperature | -10°C ~ 85°C |
| Package / Case | 8-DIP Module |
| Voltage - Supply | 3.3V |
| Supplier Device Package | - |
| Pressure Type | Differential |
| Operating Pressure | 0.15PSI (1kPa) |
| Output Type | I2C |
| Output | 14 b |
| Accuracy | ±0.25% |
| Port Size | Male - 0.14" (3.56mm) Tube, Dual |
| Port Style | Barbed |
| Maximum Pressure | 10PSI (68.95kPa) |









| Qty. | Unit Price | Ext.Price |
| 1 | $61.92 | $61.92 |
| 5 | $57.23 | $286.15 |
| 10 | $55.48 | $554.8 |
| 30 | $52.99 | $1589.7 |
| 50 | $51.95 | $2597.5 |
| 100 | $50.63 | $5063 |