| Type | Description |
| Part Status | Active |
| Features | Temperature Compensated |
| Mounting Type | Through Hole |
| Applications | Board Mount |
| Termination Style | PC Pin |
| Operating Temperature | -25°C ~ 85°C |
| Package / Case | 4-SIP, Dual Ports, Same Side |
| Voltage - Supply | 12V |
| Supplier Device Package | 4-SIP |
| Pressure Type | Differential |
| Operating Pressure | ±5PSI (±34.47kPa) |
| Output Type | Wheatstone Bridge |
| Output | 0 mV ~ 25 mV (5V) |
| Accuracy | ±0.5% |
| Port Size | Male - 0.09" (2.24mm) Tube, Dual |
| Port Style | Barbed |
| Maximum Pressure | ±10PSI (±68.95kPa) |









| Qty. | Unit Price | Ext.Price |
| 5 | $44.23 | $221.15 |