| Type | Description |
| Part Status | Active |
| Features | Temperature Compensated |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Applications | Board Mount |
| Termination Style | SMD (SMT) Tab |
| Operating Temperature | 0°C ~ 50°C |
| Package / Case | 12-SMD, No Lead, Top Port |
| Voltage - Supply | 3V ~ 3.6V |
| Supplier Device Package | - |
| Pressure Type | Gauge |
| Operating Pressure | -0.57PSI ~ 0.57PSI (-3.92kPa ~ 3.92kPa) |
| Output Type | I2C, SPI |
| Output | 7 b |
| Accuracy | ±0.65% |
| Port Size | Male - 0.1" (2.5mm) Tube |
| Port Style | Barbless |
| Maximum Pressure | 1.14PSI (7.85kPa) |









| Qty. | Unit Price | Ext.Price |
| 1 | $16.05 | $16.05 |
| 5 | $14.27 | $71.35 |
| 10 | $13.63 | $136.3 |
| 25 | $12.89 | $322.25 |
| 50 | $12.4 | $620 |
| 100 | $11.96 | $1196 |