| Type | Description |
| Part Status | Active |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Type | SC140 Core |
| Operating Temperature | 0°C ~ 90°C (TJ) |
| Package / Case | 431-BFBGA, FCBGA |
| Supplier Device Package | 431-FCPBGA (20x20) |
| Interface | DSI, Ethernet, RS-232 |
| Voltage - I/O | 3.30V |
| Clock Rate | 500MHz |
| Non-Volatile Memory | External |
| On-Chip RAM | 1.436MB |
| Voltage - Core | 1.20V |









| Qty. | Unit Price | Ext.Price |
| 2 | $187.63 | $375.26 |