| Type | Description |
| Part Status | Active |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Package / Case | 8-SOIC (0.209", 5.30mm Width) |
| Voltage - Supply | 2.7V ~ 3.6V |
| Supplier Device Package | 8-SOIC |
| Technology | FLASH - NOR |
| Memory Type | Non-Volatile |
| Memory Format | FLASH |
| Memory Size | 32Mbit |
| Memory Organization | 4M x 8 |
| Memory Interface | SPI - Quad I/O |
| Clock Frequency | 133 MHz |
| Write Cycle Time - Word, Page | 3ms |
| Programmable | Verified |









| Qty. | Unit Price | Ext.Price |
| 2000 | $0.9 | $1800 |
| 500 | $0.92 | $460 |
| 100 | $0.95 | $95 |
| 30 | $0.98 | $29.4 |
| 1 | $1 | $1 |