| Type | Description |
| Part Status | Obsolete |
| Mounting Type | Through Hole |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Package / Case | 14-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Voltage - Supply | 1.5 V ~ 5.5 V |
| Supplier Device Package | 14-PDIP |
| Number of Circuits | 9-Bit |
| Current - Output High, Low | 24mA, 24mA |
| Logic Type | Parity Generator/Checker |









| Qty. | Unit Price | Ext.Price |
| 378 | $0.79 | $298.62 |