| Type | Description |
| Part Status | Obsolete |
| Mounting Type | Through Hole |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Package / Case | 14-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Voltage - Supply | 4.5 V ~ 5.5 V |
| Supplier Device Package | 14-PDIP |
| Number of Circuits | 9-Bit |
| Current - Output High, Low | 4mA, 4mA |
| Logic Type | Parity Generator/Checker |









| Qty. | Unit Price | Ext.Price |
| 575 | $0.52 | $299 |