| Type | Description |
| Part Status | Obsolete |
| Grade | - |
| Qualification | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Package / Case | 14-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Voltage - Supply | 4.75 V ~ 5.25 V |
| Supplier Device Package | 14-PDIP |
| Number of Circuits | 9-Bit |
| Current - Output High, Low | 400µA, 8mA |
| Logic Type | Parity Generator/Checker |









| Qty. | Unit Price | Ext.Price |
| 258 | $1.16 | $299.28 |