| Type | Description |
| Part Status | Not For New Designs |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Package / Case | 8-SOIC (0.209", 5.30mm Width) |
| Voltage - Supply | 2.7V ~ 3.6V |
| Supplier Device Package | 8-SOP |
| Technology | FLASH - NOR |
| Memory Type | Non-Volatile |
| Memory Format | FLASH |
| Memory Size | 16Mbit |
| Memory Organization | 2M x 8 |
| Memory Interface | SPI |
| Clock Frequency | 86 MHz |
| Write Cycle Time - Word, Page | 50µs, 3ms |
| Programmable | Verified |









| Qty. | Unit Price | Ext.Price |
| 2000 | $0.85 | $1700 |
| 500 | $0.88 | $440 |
| 200 | $0.92 | $184 |
| 100 | $0.97 | $97 |
| 1 | $1 | $1 |