| Type | Description |
| Part Status | Active |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Package / Case | 8-SOIC (0.209", 5.30mm Width) |
| Voltage - Supply | 2.7V ~ 3.6V |
| Supplier Device Package | 8-SOIC |
| Technology | FLASH - NOR |
| Memory Type | Non-Volatile |
| Memory Format | FLASH |
| Memory Size | 128Mbit |
| Memory Organization | 16M x 8 |
| Memory Interface | SPI - Quad I/O, QPI |
| Clock Frequency | 133 MHz |
| Write Cycle Time - Word, Page | 3ms |
| Programmable | Verified |









| Qty. | Unit Price | Ext.Price |
| 2000 | $1.4 | $2800 |
| 500 | $1.6 | $800 |
| 100 | $1.8 | $180 |
| 30 | $1.95 | $58.5 |
| 1 | $2.1 | $2.1 |